Bujinkan är en Japansk kampkonst för både kropp och själ med rötterna i gamla samuraj- och ninjaskolor. Vi tränar i en inspirerande miljö där varje individ får utrymme att utvecklas.
Som nybörjare hoppar du rakt in i träningen men extra fokus läggs på er genom att vi går igenom grunder, fallteknik/rullningar, slag, sparkar, blockeringar, frigörningar m.m.
Bujinkan går utmärkt att utöva oavsett ålder, kön, fysisk form eller liknande. Vi hoppas att ni alla ska uppskatta träningen!
Bujinkan Dojo Göteborg ligger i Gårda.
Dina två första träningspass är gratis, så prova på och känn efter vad du tycker!
Tid: Tisdagar och Torsdagar kl 18.00 - 19.30, plus ett extrapass på måndagar 19.30-21.00 för de som vill träna lite mer.
Vi har även en 30+ grupp som tränar måndagar och onsdagar kl 20.00-21.30 för er som fyllt 30. Bjud gärna även in era vänner till evenemanget och träningen.
Varmt välkomna till Dojon