Välkommen tillbaka till en ny rolig & spännande termin med träning hos oss på Bujinkan Dojo Göteborg.Vi hoppas att ni har haft en härlig ledighet under jul & nyår och att det nu spritter i varenda del av kroppen för att åter få hoppa, rulla, krypa, lite smått stångas och få röra på er igen!? VI är i vart fall väldigt peppade att få träffa ER alla.
Vi sätter igång barn-, ungdomsträningen nu på lördag den 12/1 och vi behåller samma starttider för alla barn-, och ungdomsgrupperna som tidigare. Vi har dock kortat ner träningstiden en smula för gruppen Ninja Kids 10-12 år på prov den här terminen till 60 minuter istället för tidigare 90 minuter.
Följande tider gäller alltså för våra barn-, och ungdomsgrupper under VT 2019:
Ninja Kids 6-9 år | Lördagar kl. 09.00 - 10.00 |
Ninja Kids 10-12 år | Lördagar kl. 10.00 - 11.00 |
Ungdomsgruppen 13-15 år | Lördagar kl. 11.30 - 13.00 |
Ta med en vän/kompis?
Känner du någon som du tror skulle vilja börja träna hos oss? Kanske en klasskompis, en granne eller rent utav ett syskon? Du får gärna ta med en kompis till träningen, träningen blir ofta roligare och lite mer varierande ju fler vi är som tränar tillsammans. Det är helt ok om din vän är helt nybörjare då vi välkomnar alla hos oss.
Övrigt:Vi kan avslöja att vi kommer under starten av terminen bjuda in till ett möte tillsammans med er vårdadshavare där vi tänkte berätta lite mer om vad vi gör i föreningen och vilka aktiviteter (läger mm) vi ser framför oss under 2019. Det kommmer mest trolig ske i samband med någon av lördagsträningarna.
Tips!Vi jobbar med att ständigt förbättra och utöka informationen till er som tränar eller till er som är vårdadshavare till de barn & ungdomar som tränar hos oss. Vi tar gärna emot förslag på förbättringar så hjälp oss att bli bättre om det är någonting ni går och tänker på. Nytt för i år är att vi, på vår hemsida, har skapat en "startsida" till varje grupp. Där kan ni hitta de kommande träningstillfällena direkt på gruppsidan samt nyheter specifikt för varje grupp mm. Bokmärk gärna den sidan som gäller för just er grupp! Vi kommer att få upp vårterminens samtliga träningstillfällen på respektive gruppsida under veckan som kommer.
Varmt välkomna tillbaka!
// Bujinkan Dojo Göteborg